Okna a dveře

27. ledna 2021

Okno je typickým příkladem stavebního prvku, na který jsou kladeny zcela protichůdné požadavky. 

Ing. Martin Růžička

Okna

Okno je typickým příkladem stavebního prvku, na který jsou kladeny zcela protichůdné požadavky. U nízkoenergetických a pasivních staveb představují pak okna velice důležitý element, kterému je potřeba věnovat značnou pozornost. Stále méně je možné generalizovat a v současné době se stále více setkáváme s potřebou (a vhodností) i na jednom domě použít okna různých parametrů, a to především podle jejich orientace ke světovým stranám a rovněž k jejich velikosti. Okna na sever tak nemusí mít dodatečné úpravy vzhledem k propustnosti slunečních paprsků, které jsou ale u "jižních" oken nezbytné. V současné době se už vyrábějí různé typy zasklení, které se svými parametry mohou výrazně lišit.

Velikost oken, tedy míra prosklení a rovněž orientace prosklení vzhledem ke světovým stranám je pak např. pro pasivní dům zcela zásadní. Okna jsou totiž vždy zlodějem tepla v zimě, pokud na ně nesvítí sluníčko. Pokud na ně ale sluníčko svítí, budou naopak i při velice nízkých teplotách naopak tepelným zdrojem. Pokud na ně pak bude svítit sluníčko v létě, budou dům nepříjemně přehřívat.

Vždy je třeba mít na paměti, že i sebelepší okno bude mít vždy výrazně horší tepelně technické parametry, než okolní obvodové stěny a rovněž, že bývá výrazně dražší.

Na základě našich dosavadních zkušeností potvrzujeme nutnost otázku oken a prosklení nepodceňovat a trochu varujeme před častou snahou především architektů, navrhovat veliké prosklené stěny a plochy.


Vstupní dveře

Na současné vstupní dveře jsou kladeny rovněž vysoké nároky. Kromě estetického vzhledu je to jistě i trvanlivost a také bezpečnost před nežádoucím vniknutím. Kvalitní vstupní dveře nejsou rozhodně levnou záležitostí, ale v tomto případě doporučujeme upřednostnit kvalitu a užitnou hodnotu.

Vnitřní dveře

Nároky na vnitřní dveře jsou podstatně nižší než nároky na dveře vstupní. Zde především převažuje estetický aspekt. V současné době je na trhu široká škála možností a spolu s architektem lze jistě vybrat to nejvhodnější řešení.


Pomohl vám článek? Zajímá vás něco dalšího?
Napište nám!