Největší dřevostavba v USA

8. září 2021

Sedmipodlažní administrativní budova v severní části Minneapolis je největší dřevostavbou v USA.  

Sedmipodlažní administrativní budova v severní části Minneapolis je největší dřevostavbou v USA. Projekt T3 odstartovala vize kanceláří s přidanou hodnotou umění, moderní technologie a ohleduplnosti k životnímu prostředí. Návrh vznikl pod rukama architektů ze studia Michael Green Architecture (MGA) ve spolupráci s Architect-of-Record DLR Group. Projekt je investicí do budoucnosti města Minneapolis a současně také jakási sonda do místní bohaté stavební historie Primárním cílem bylo vybudovat minulostí osvědčený design s moderními aspekty. Architekti se zaměřili také na vytvoření teplého útulného prostředí, ve kterém se bude dobře pracovat zaměstnancům i zaměstnavatelům.

Název budovy T3 vychází z jejích tří základních aspektů: Timber (dřevo), Technology (technologie), Transit (průchodnost, otevřenost). Nabízí přes 20 000 m2 kancelářských a komerčních ploch. Zajímavostí je, že většina použitého dřeva pochází ze stromů odumřelých působením dřevokazných škůdců.

Že by inspirace cimrmanovským vylehčováním konstrukcí za pomoci červotoče? V tomto případě ale práce dřevomilných brouků naštěstí neohrožují pevnost použitého materiálu.

Díky své dřevěné struktuře byla budova T3 postavena rychleji než budovy z běžných konstrukčních materiálů, konkrétně za deset týdnů. Dřevo je také lehčí než srovnatelné ocelové či betonové konstrukce, což snižuje hloubku a rozsah výkopů a základů. Estetika budovy je podtržena specifickým rysem dřevěné konstrukce, o kterém vedoucí projektu, Candice Nichol říká: "Malé vizuální nedostatky v řezivu a mírné kolísání barvy způsobené dřevními škůdci pouze přidává na efektu teplého a útulného charakteru nových prostor."

Dřevo je nejen hlavním konstrukčním, ale také estetickým prvkem budovy. "Vnitřní dřevěná struktura T3 byla záměrně vystavena interiérovým svítidlům namířeným ke stropu," říká Candice Nichol. "V noci pak osvětlené dřevo září ven z budovy její prosklenou fasádou."

T3 je v současnosti největší dřevostavbou v USA. S měnícími se stavebními předpisy v Severní Americe by měly být dřevěné výškové budovy stále běžnějším jevem. T3, průkopník v této oblasti, otevírá nové možnosti a stává se prototypem pro budoucí výškové dřevostavby.

Místo: Minneapolis, USA
Architekt: Michael Green Architecture (MGA)
Spolupráce: Architect-of-Record DLR Group
Realizace: 2016

Zdroj: v2com

MINNEAPOLIS, USA
TEXT: TEREZA JANIŠOVÁ
FOTO: V2COM

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 1/2017.