Dřevo jako stavební materiál

4. ledna 2019

Použití dřeva pro stavby je tak staré, jako lidstvo samo.

Martin Růžička

V naší zemi použití dřeva pro konstrukce prošlo odlišným vývojem od jiných zemí s podobnou tradicí a podmínkami. V komunistických časech (míněna etapa do roku 1989) pak bylo použití dřeva vlastně zakázáno. Na několik generací tak tento obor u nás ze stavební praxe (ale i z učebních oborů a ze školních osnov) "vypadl" a do podvědomí lidí se "dřevostavby", pokud vůbec, dostaly jako něco provizorního a nesolidního.

Podíváme-li se ale do zahraničí, jsme často udiveni, že právě v těch nejbohatších a nejvyspělejších zemí se v domech ze dřeva nejen běžně bydlí ale že není žádný důvod to měnit, protože použití dřeva je pro takový druh staveb velice výhodné a ověřené mnoha a mnoha generacemi.

Dřevo pak jako čistě přírodní materiál vykazuje značnou dávku jakési "přirozené inteligence" která se projevuje třeba tím, že když dojdeme po mnohých peripetiích ke stanovení požadavků na rozumný stavební materiál, který je schopen reagovat na současné potřeby a možnosti (energie, obnovitelnost), bude dřevo určitě hodně vysoko na seznamu takových materiálů.

Stále více se dále ukazuje, že dřevo jednak samo o sobě ale také materiály a prvky vyrobené na jeho bázi mají a mohou mít dosud netušené vlastnosti a výrazně tak dále posunují možnosti použití takových prvků ve stavbách a tím i možnosti staveb samotných.

Ze dřeva se běžně staví do pěti podlaží a hranice se posouvá až na osm podlaží, haly o rozponu přes 100 m bývají často také dřevěné a s dřevěnou konstrukcí se setkáme i v případě např. dálničního mostu.


Pomohl vám článek? Zajímá vás něco dalšího?
Napište nám!