Instalace

19. ledna 2021


Silnoproudé rozvody v dřevostavbě jsou o něco náročnější než např. u zděné stavby. Používáme speciální izolované kabely a je jich větší množství.

Ing. Martin Růžička

Instalace

Silnoproudé

Silnoproudé rozvody v dřevostavbě jsou o něco náročnější než např. u zděné stavby. Používáme speciální izolované kabely a je jich větší množství. Konečné umístění zásuvek a vypínačů, jejich počet, druh a propojení řešíme společně, za účasti klienta, zástupce elektrofirmy a architekta přímo na stavbě, kdy už jsou klientovi známy jednotlivé prostory místností a návaznosti. V domovním rozvaděči je vždy připravena rezerva na několik jističů, jejichž potřeba se může objevit v budoucnu. V případě EZS systému je připraven speciální přívod pro jeho ústřednu. Myslíme i na to, že bude osvětlení na fasádě, osvětlení přístupu k domu, zahradní osvětlení apod. Velice často alespoň přivedeme kabely a připravíme vše v rozvaděči tak aby pozdější instalace např. automatického otevírání vjezdových vrat ovládaného z vozu vůbec nenarušila provoz domu. Samozřejmostí je vývod motorového proudu. Do fáze instalace vnitřních sádrokartonů jsou možné téměř jakékoli změny.


Slaboproudé
Do této kategorie patří především rozvody telefonů, zvonky a domácí vrátný, vnitřní telefony a stále častěji vytrubkování pro kabely počítačů, TV kabely a ostatní elektroniku. Pro konstrukci nepředstavují problém, doporučujeme ale nepodceňovat tuto oblast a raději připravit více než méně. Bouřlivý rozvoj techniky v této oblasti nás opakovaně ubezpečuje, že být zde pozadu není vůbec složité.

EZS
Elektronické zabezpečení objektu - představuje další prvek vaší bezpečnosti. Představuje systém různých čidel napojených na ústřednu EZS. V případě nežádoucí činnosti v objektu nebo jeho blízkosti může systém různým způsobem reagovat. Konkrétní řešení spadá z logiky věci spíše do oblasti "tajné". I zde jde vývoj kupředu a možnosti na tomto poli jsou veliké. 


Rozvody vody a kanalizace

Rozvody vody a kanalizace lze provádět různými způsoby. Nejčastěji používáme plastová potrubí pro kanalizaci i rozvody vody.


Centrální vysávání

Centrální vysavač je u nás po roce 1989 novinkou. Od té doby si však i zde našel řadu příznivců a můžeme ho doporučit i v případě, že nejste zastánci koberců. Většinou není nutno uvažovat o možnosti mokrého vysávání. Centrální vysavač představuje pohodlný a efektivní způsob nakládání s prachem a nečistotami v domě.


Pomohl vám článek? Zajímá vás něco dalšího?
Napište nám!