Financování stavby

18. ledna 2019

Stavba domu představuje pro většinu z nás vůbec největší investici v životě.  

Tomáš Kukla

Málokdo z nás má všechny potřebné prostředky k dispozici v hotovosti a i kdyby tomu tak bylo, není výhodné je použít přímo na financování stavby. Většinou je tedy nutno hledat i jiné způsoby financování.
V současné době existuje i u nás již celkem pokročilý systém jednak standardních hypoték ale také ostatních finančních produktů, které lze vzájemně kombinovat a dosáhnout tak v daných podmínkách optimální řešení.

Vzhledem k množství těchto produktů a možností lze jen doporučit věnovat výběru vhodného financování dostatek pozornosti a nic neuspěchat. Po zkušenostech nedoporučujeme spoléhat na jednu banku ale seznámit se s nabídkou několika institucí. Rozmanitost nabídky je značná.

V souvislosti s financováním a zyřizováním potřebných úvěrů je vhodné dát do souvislosti míru energetičnosti domu, tedy také jeho nároky na provoz, včetně vytápění a platební podmínky a výši splátek při splácení úvěru.

V případě podstatných úspor třeba právě při vytápění domu lze tyto peníze ušetřit anebo použít právě na vyšší splátky úvěrů a v důsledku toho získat možnost větší hypotéky. Tento postup se zdá celkem logický a nese i známky zdravého rozumu. Ušetřím na topení a ušetřené peníze investuji do vyššího standardu domu, tedy do svého majetku. V opačném případě nechávám vydělat elektrárenské nebo plynařské společnosti.

Pomohl vám článek? Zajímá vás něco dalšího?
Napište nám!