A co kolem domu?

17. února 2021

Zahrada by měla být dalším velikým pokojem vašeho domu po co největší část roku. Je charakteristická právě pro rodinný dům a také tím, co u ostatních forem bydlení (bytů) bolestně postrádáme.  

Ing. Martin Růžička


Zahrada

Zahrada by měla být dalším velikým pokojem vašeho domu po co největší část roku. Je charakteristická právě pro rodinný dům a také tím, co u ostatních forem bydlení (bytů) bolestně postrádáme. Zahrada ale také znamená neustálou péči a zájem. Ty jsou však vyvážené radostí a uspokojením z krásného prostřední, na kterém se přímo podílíme a které vzniklo z našeho snažení. Technologie dřevostavby pak se svými minimálními nároky na rozsah staveniště umožňuje začít osazovat zahradu již po dobu stavby, v řadě případů dokonce i dříve, a podstatně tak zkrátit dobu, kterou založení nové zahrady vyžaduje. Úvahy o zahradě, její koncepci, způsobu využití a také vývoji do budoucna je potom vhodné zařadit již na počátek celého procesu, spolu s prvotními úvahami o samotném domě. Ne každý bude chtít zahradu jako pouze okrasnou. Někteří mají zájem, aby se zahrada měnila a vyvíjela spolu s potřebami a představami jejich rodiny.


Ostatní stavby

S provozem domu mohou souviset další drobné stavby, jako např. pergoly, zahradní altány, sklady zahradního náčiní apod., které by měly spolu s domem a zahradou tvořit harmonický soubor. Jejich realizace není často nutná hned v počáteční fázi, je možné vše připravit a později tyto stavby za minimálního narušení provozu domu realizovat.


Venkovní terasa

Pokud to je jen trochu možné, doporučujeme venkovní terasu navazující na hlavní obytný prostor. Terasa a navazující zahrada se tak stává dalším velikým pokojem po většinu roku. Způsobů, jak terasu řešit, je celá řada. Osvědčily se lehké konstrukce na bázi dřeva, které v zahradě působí příjemně, jsou variabilní a umožňují vám jednoduše a při malých nákladech měnit charakter venkovního posezení v čase tak, jak budete potřebovat


Kam s automobilem?

Ještě před několika lety bylo samozřejmé, že auto musí mít garáž. V současnosti tomu už zdaleka tak není. Přesto garáž zůstává jednou z variant. Další alternativou je jednoduché kryté stání (přístřešek), který udělá autu stejnou službu a je podstatně méně nákladný. Po zkušenostech doporučujeme garáž spíše těm, kteří ji opravdu využijí jako dílnu apod. Pouze pro dočasné "uskladnění" automobilu se garáž jeví jako příliš nákladná záležitost. Pokud je ale stavba v Praze a na jejím území, bude garáž nutným požadavkem na základě pražské vyhlášky.


Oplocení

Zákon neukládá majiteli stavební parcely tuto oplotit. V našich podmínkách je však plot standardním řešením, a pokud se pro něj rozhodnete, nechť je zbudován co nejdříve a v konečné podobě. Vzhledem k rychlosti stavby je jakékoli provizorní a dočasné řešení zbytečně nákladné a nehospodárné. Hotový plot vám rovněž umožní začít se zakládáním zahrady a stěhovat se tak do mnohem příjemnějšího prostředí než jsme bohužel často svědky. Ze zkušenosti doporučujeme věnovat oplocení jen takovou pozornost, jakou si zaslouží. I zde platí, že náročná a komplikovaná řešení nemusí mít žádoucí efekt. Na druhé straně lze např. doporučit automatické a dálkově ovládané otevírání vrat.

Inspirace z našich realizací naleznete zde.

Pomohl vám článek? Zajímá vás něco dalšího?
Napište nám!